View All Scores

ECRHA

Eastern Collegiate Roller Hockey Association

2016-2017 ECRHA Championships Radio Coverage

Provided By Game Changer Media Network and the Middle Tennessee Sports Network

ECRHA  March 3rd, 2017 at 4:00PM  March 3rd, 2017 5:54PM

The Game Changer Media Network and the Middle Tennessee Sports Network are proud to bring you extensive coverage of the 2017 ECRHA Championships for the second year in a row. Our combined efforts will allow us to bring you coverage of both rinks with audio and video broadcasts of most games during the two days of exciting competition. Craig Jolly will anchor coverage from Rink 1 and Michael Hackney will anchor coverage from Rink 2. Both Craig and Michael will be handling the Loser’s Bracket Final games as well as the Championship games Saturday evening.

Coverage will begin Friday morning at 11:00 AM with the winner’s bracket quarterfinals and semifinals for Division 1 and 2 followed by round one of the Division 4 round robin play. Then on Saturday, coverage will begin at 7:00 AM and will continue until the final champion is crowned late Saturday night. Our broadcast schedule and links to the broadcasts can be seen below.

Rink 1 Broadcast Schedule

Friday 3/3/17

  • 11:00 AM – Division 2 Winner’s Bracket Quarterfinal - #6 Penn St @ #3 Yeshiva

  • 12:00 PM – Division 1 Winner’s Bracket Quarterfinal - #6 Rowan @ #3 West Chester

  • 1:00 PM – Division 3 Winner’s Bracket Quarterfinal - #6 Northeastern @ #3 Rowan (Video Only)

  • 2:00 PM – Division 2 Winner’s Bracket Semifinal – Winner 3/3 11A Rink 1 @ #2 Northeastern

  • 3:00 PM – Division 1 Winners Bracket Semifinal – Winner 3/3 12P Rink 1 @ #2 Farmingdale

  • 4:00 PM – Division 3 Winner’s Bracket Semifinal – Winner 3/3 1P Rink 1 @ #2 Neumann (Video Only)

  • 5:00 PM – Division 4 Pool Play Round 1 – St Joseph’s (NY) @ Millersville

  • 6:00 PM – Division 4 Pool Play Round 1 – Farmingdale @ Lock Haven

Saturday 3/4/17

  • 7:00 AM – Division 3 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 1P Rink 2 @ Loser 3/3 4P Rink 1

  • 8:00 AM – Division 2 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 11A Rink 1 @ Loser 3/3 2P Rink 1

  • 9:00 AM – Division 1 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 12P Rink 2 @ Loser 3/3 3P Rink 1

  • 10:00 AM – Division 4 Pool Play Round 3 – Lock Haven @ Millersville (Video Only)

  • 11:00 AM – Division 4 Pool Play Round 3 – Farmingdale @ St Joseph’s (NY) (Video Only)

  • 12:00 PM – Division 3 Loser’s Bracket Semifinal – Winner 3/4 7A Rink 2 @ Winner 3/4 7A Rink 1

  • 1:00 PM – Division 1 Winner’s Bracket Final – Winner 3/3 3P Rink 1 @ Winner 3/3 3P Rink 2

  • 2:00 PM – Division 2 Loser’s Bracket Semi Final – Winner 3/4 8A Rink 2 @ Winner 3/4 8A Rink 1

  • 3:00 PM – Division 4 Quarterfinal – 3rd Place Pool A @ 2nd Place Pool B (Video Only)

  • 4:00 PM – Division 3 Loser’s Bracket Final – Winner 3/4 12P Rink 1 @ Loser 3/4 12P Rink 2

  • 5:00 PM – Division 1 Loser’s Bracket Final – Winner 3/4 1P Rink 2 @ Loser 3/4 1P Rink 1

  • 6:00 PM – Division 4 Semifinal – Winner 3/4 3P Rink 1 @ 1st Place Pool A

  • 7:00 PM – Division 2 Loser’s Bracket Final – Winner 3/4 2P Rink 1 @ Loser 3/4 2P Rink 2

  • 8:00 PM – Division 1 Championship Game – Winner 3/4 5P Rink 1 @ Winner 3/4 1P Rink 1

  • 9:00 PM – Division 3 Championship Game – Winner 3/4 4P Rink 1 @ Winner 3/4 12P Rink 2

  • 10:00 PM – Division 2 Championship Game – Winner 3/4 7P Rink 1 @ Winner 3/4 2P Rink 2

  • 11:00 PM – Division 4 Championship Game – Winner 3/4 6P Rink 2 @ Winner 3/4 6P Rink 1

Rink 2 Broadcast Schedule

Friday 3/3/17

  • 11:00 AM – Division 2 Winner’s Bracket Quarterfinal - #5 Oswego @ #4 Endicott

  • 12:00 PM – Division 1 Winner’s Bracket Quarterfinal - #5 Rhode Island @ #4 Massachusetts

  • 1:00 PM – Division 3 Winner’s Bracket Quarterfinal - #5 Hofstra @ #4 Cortland (Video Only)

  • 2:00 PM – Division 2 Winner’s Bracket Semifinal – Winner 3/3 11A Rink 2 @ #1 Stony Brook

  • 3:00 PM – Division 1 Winners Bracket Semifinal – Winner 3/3 12P Rink 2 @ #1 Neumann

  • 4:00 PM – Division 3 Winners Bracket Semifinal – Winner 3/3 1P Rink 2 @ #1 Farmingdale (Video Only)

  • 5:00 PM – Division 4 Pool Play Round 1 – Niagara @ Rochester IT

  • 6:00 PM – Division 4 Pool Play Round 1 – Cornell @ Syracuse

Saturday 3/4/17

  • 7:00 AM – Division 3 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 1P Rink 1 @ Loser 3/3 4P Rink 2

  • 8:00 AM – Division 2 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 11A Rink 2 @ Loser 3/3 2P Rink 2

  • 9:00 AM – Division 1 Loser’s Bracket Quarterfinal – Loser 3/3 12P Rink 1 @ Loser 3/3 3P Rink 2

  • 10:00 AM – Division 4 Pool Play Round 3 – Syracuse @ Rochester IT (Video Only)

  • 11:00 AM – Division 4 Pool Play Round 3 – Cornell @ Niagara (Video Only)

  • 12:00 PM – Division 3 Winner’s Bracket Final – Winner 3/3 4P Rink 1 @ Winner 3/3 4P Rink 2

  • 1:00 PM – Division 1 Loser’s Bracket Semifinal – Winner 3/4 9A Rink 2 @ Winner 3/4 9A Rink 1

  • 2:00 PM – Division 2 Winner’s Bracket Final – Winner 3/3 2P Rink 1 @ Winner 3/3 2P Rink 2

  • 3:00 PM – Division 4 Quarterfinal – 3rd Place Pool B @ 2nd Place Pool A (Video Only)

  • 4:00 PM – Division 3 5th Place Game – Loser 3/4 7A Rink 2 @ Loser 3/4 7A Rink 1 (Video Only)

  • 5:00 PM – Division 1 5th Place Game – Loser 3/4 9A Rink 2 @ Loser 3/4 9A Rink 1 (Video Only)

  • 6:00 PM – Division 4 Semifinal – Winner 3/4 3P Rink 2 @ 1st Place Pool B

  • 7:00 PM – Division 2 5th Place Game – Loser 3/4 8A Rink 2 @ Loser 3/4 8A Rink 1 (Video Only)

To view the games on Rink 1 go to http://www.ustream.tv/channel/U2Xsc9dJqGb and for an audio only version of the games on Rink 1 go to http://www.gamechangermedianetwork.com/game-schedule.html.

To view the games on Rink 2 go to http://www.ustream.tv/channel/mtsn-channel-1.

You can also find the schedule and the links to each of the games feed by going to http://www.gamechangermedianetwork.com/game-schedule.html. Also follow us on twitter @gcsports2017 and @midtnsportsnet for score updates and schedule updates as we progress thru the weekend.

League News

Sponsors and Supporters